به گزارش پایگاه خبری مازنی آنلاین به نقل از روز سه شنبه روابط عمومی استانداری مازندران ، حسن خیریانپور به آغاز طرح عرضه مستقیم مرکبات در کلان شهرها بویژه تهران اشاره کرد و افزود : پس از هماهنگی های انجام شده توسط استاندار مازندران با سازمان میادین تهران بیش از ۲۰ غرفه در تهران برای عرضه مستقیم مرکبات اختصاص یافته و از سه شنبه پرتقال استان با همکاری سازمان همیاری شهرداری و اتحادیه باغداران استان بی واسطه با قیمت های مناسب در اختیار شهروندان تهرانی قرار خواهد گرفت.
به گفته وی طبق دستور استاندار مازندران کمیته ای در سطح استان شکل گرفته و با تشکیل جلسات روزانه روند مربوط به خرید مرکبات را رصد می کنند.
وی افزود : فرمانداران شهرستان ها و نیز مدیرکل چهاد کشاورزی استان مکلف شده اند تا خرید مرکبات سرما زده و مسائل مرتبط با آن را به صورت جدی در دستور کار روزانه خود قرار داده و مسایل را شخصاً پیگیری و از طریق مجاری مرتبط مورد اقدام قرار دهند .
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با اشاره به اینکه طرح خرید مرکبات آسیب دیده از هفته گذشته آغاز شده است ، گفت : باغداران تنها آن بخش از پرتقال های سرما دیده را با هماهنگی قبلی به مراکز خرید تحویل دهند و در برداشت مرکبات عجله نکنند .
وی با اشاره به آغاز طرح ذخیره سازی بیش از ۴۰ هزار تن پرتقال در آینده نزدیک افزود باغداران محترم در این طرح می توانند مرکبات سالم خود را بسیار بالاتر از قیمت فعلی تحویل ذخیره سازان داده و در بازار عرضه نمایند .
خیریانپور به آغاز طرح عرضه مستقیم مرکبات در کلان شهرها بویژه تهران اشاره کرد و افزود : پس از هماهنگی های انجام شده .
وی تصویب مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره و اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال کمک بلا عوض ، خرید تضمینی پرتقال آسیب دیده با قیمت ۵۵۰ تومان هر کیلوگرم، تسریع در آغاز طرح ذخیره سازی مرکبات ، تامین اعتبار برای پرداخت خسارات باغاتی که بیمه بوده اند و بسیج ناوگان برای حمل پرتقال های سرما دیده به کارخانجات فرآوری و صنایع تبدیلی را از اقدامات مثبت در جهت جبران بخشی از خسارات باغداران برشمرد .
حسن خیریانپور گفت که با تداوم طرح خرید تضمینی پرتقال های سرما زده و آغاز طرح ذخیره سازی مرکبات برای تنظیم بازار میوه ایام پایانی سال (شب عید) قیمت مرکبات در بازار افزایش خواهد یافت .
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران افزود پیش بینی می شود نزدیک به یک و نیم میلیون تن از پرتقال های استان مازندران که هیچگونه آسیبی از سرما ندیده و قابلیت ماندگاری بالا داشته ، برای عرضه در ماههای آینده بویژه ایام پرمصرف نوروز در انبارهای مجهز ذخیره سازی شود .
مازندران بیش از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات دارد که با وقوع برف و یخبندان اوایل ماه جاری حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن پرتقال و سردرختی باغداران استان از بین رفت که خسارت ۶ هزار میلیارد ریالی به باغداران وارد کرد .

 

خبرنگار : رضا غلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید :