به گزارش پایگاه خبری مازنی آنلاین ، رضا پورفلاح، روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: در سال جاری، یک هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی گلوگاه به کشت کلزا اختصاص یافت .
وی افزود:یکی از طرح‌های اجرایی برای تأمین روغن مورد نیاز کشور، افزایش سطح زیر کشت دانه‌ روغنی کلزا است که پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به کلزاکاران از جمله تعهدات این بخش به بهره برداران بود که در شهرستان گلوگاه عملیاتی شد.
این مسئول علت افزایش کشت کلزا را ارائه تسهیلات مناسب دولتی به کلزاکاران و رسیدن به خودکفایی در این بخش اعلام کرد.
مدیر جهادکشاورزی گلوگاه گفت: کلزاکاران گلوگاهی در سال جاری، تسهیلات ۳۱۷ میلیون تومانی دریافت کردند.
پورفلاح ادامه داد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد روغن مصرفی ما از خارج از کشور تهیه می‌شود، وزارت جهاد کشاورزی بر آن شد تا با افزایش سطح زیر کشت کلزا، در تولید روغن به خودکفایی برسد که ما هم در شهرستان گلوگاه این مساله را با قوت پیگیری می کنیم.
مدیر جهادکشاورزی گلوگاه همچنین گفت: این شهرستان به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب یکی از قطب های تولید کلزا در استان است و کشت کلزا برای اولین بار به صورت نشا در روستای تیرتاش بخش کلباد گلوگاه برگزار شد که ۲ هکتار از زمین های کشاورزی این بخش به صورت نشا کشت شد.
وی از مزایای این روش را صرفه جویی ۴۵ روزه از زمان کاشت تا جوانه زدن گیاه، ردیف کاری و کمتر بودن خطا در کشت بیان کرد.
پورفلاح گفت: تسهیلات بانکی به میزان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هکتار، آموزش جدیدترین روش های کاشت، داشت و برداشت محصول، بیمه رایگان، خرید تضمینی با قیمت مناسب و انتخاب بذر مناسب برای کشت از مهمترین حمایت های دولت از این محصول است.
سطح زیر کشت کلزا در شهرستان گلوگاه در سال گذشته ۳۴۰ هکتار بوده است.

خبرنگار: مریم نظری

این خبر را به اشتراک بگذارید :